Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jihomoravská brigáda Svazu záchranných brigád kynologů ČR vás zve na:
Přihlášení
Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

O závodu Pohár plemen

Závodu o Pohár plemen nastupují tříčlená družstva. Závod ve kterém jeden z družstva nastupuje na sutinové pátrání, druhý na plošné pátrání a třetí na cviky poslušnosti. Obtížnost je stanovena dle zkušebního řádu NZŘ SZBK ČR pro zkoušky ZZP1-sutina, ZTV1-plocha, poslušnost dle ZZP1, ZTV1

Závod Pohár plemen se koná díky své jedinečnosti pouze jednou ročně.  Pravidelně se jej účastní několik desítek psovodů z celé České republiky z různých organizací zabývajících se výcvikem záchranných psů či složek IZS.

Závod ve kterém družstvo tvoří tři psovodi a tři psi jednoho plemene je jedinečnou možností aby poměřili síly a schopnosti nejen psovodi, ale také plemena  psů mezi sebou.  Závod je především oslavou všech plemen. Pes je nedělitelná součást kynologického  pátracího týmu psovod - pes. Správně sehraný a vycvičený pátrací tým je nenahraditelným prostředkem k vyhledávání pohřešovaných osob.

Závod probíhá v areálu ROTA

Výcvikový areál Rota Boří les se nachází 3km jihozápadně od břeclavské místní části Poštorná. Samotný areál o rozloze téměř 2,5 hektaru tvoří hlavní budova trenažéru a několik dalších.

Historie areálu sahá do 50let dvacátého století kdy byla zbudovaná Budova Pro potřeby Pohraniční stráže.  Nynější budovy byly zbudovány při přestavbě areálu v polovině 80-tých let 20. Století.  Po změnách organizace ostrahy hranic po r. 1989 areál postupně měnil vlastníky, až do doby kdy byl značně zdemolovaný areál převeden na LESY ČR.

Na Jihu Moravy chybí specializovaný trenažér pro výcvik psů, vyjíždělo se na cvičení do areálů v celé  čr.  V průběhu r. 2014 Jihomoravská brigáda projevila zájem o možnost využít areál pro kynologický výcvik. Po nelehkých jednáních s orgány a vlastníkem LESY ČR, byl sjednán pronájem areálu a mohlo začít čištění od navezeného komunálního odpadu. Celkem bylo z areálu odvezeno … 60 tun odpadu. Vlastník na vlastní náklady  zajistil ekologickou likvidaci čímž významně přispěl k další fázi, která probíhá kontinuálně dodnes, a to je využívání budov jako trenažér pro výcvik pátrání po osobách, trenažér pro potřeby policie či vězeňské služby, HZS.

ZZP1 - zkouška záchranných prací 1. stupeň

Speciální cvik se u zkoušky ZZP1 provádí dvakrát, vždy s různými terény a osobami. Oba terény se prohledávají ve dne. Je možné pro obě prohledání použít jeden terén, avšak se dvěma různými vstupy.

Terény o rozměrech 100x100 kroků, mohou být i v imitovaném prostředí. V terénu je volně poházeno několik rušivých předmětů s lidským pachem.

Tři pohřešované osoby se nacházejí do 1 m pod úrovní terénu ve dvou terénech v neurčeném poměru (2:1, 1:2, 0:3).

Časový limit pro prohledání jednoho terénu je 20 minut. Min. přestávka na odpočinek mezi prohledáním obou terénů je 60 minut.

ZTV1 - zkouška terénního vyhledávání 1. stupeň

Speciální cvik se u zkoušky ZTV1 provádí dvakrát, vždy s různými terény a osobami. Oba terény se prohledávají ve dne. Terén nemusí být takové náročnosti, jako vyžadují vyšší stupně, musí ale být každopádně nepřehledný, s přiměřeně hustým porostem křovin, borůvčí apod.

Terény o rozměrech 100x100 kroků jsou v přírodním prostředí. Psovod se pohybuje terénem podle osy postupu stanovené rozhodčím a vysílá psa k prohledávání.

Tři pohřešované osoby jsou v terénu umístěny tak, aby nebyly zjistitelné zrakem, přičemž dvě osoby leží v úrovni terénu a jedna je umístěna asi 2 m nad terénem. Osoby se nacházejí ve dvou terénech v neurčeném poměru (2:1, 1:2, 0:3).

Časový limit pro jedno prohledání terénu je 20 minut. Min. přestávka na odpočinek mezi prohledáním obou terénů je 60 minut.

Poslušnosti pro zkoušky ZZP1, ZTV1

1 Skok daleký 100 cm tam 10 bodů
2 Skok vysoký 80 cm tam 10 bodů
3 Šplh 160 cm (překážka typu A) tam 10 bodů
4 Kladina pevná vysoká 1 m s náběhovými prkny tam 10 bodů
5 Vodorovný žebřík s náběhem vysoký 50 cm tam 10 bodů
6 Kladina vysoká se žebříky 180 cm tam 10 bodů
7 Pohyblivá lávka na sudech 50 cm tam 10 bodů
8 Kladina se sklopným bodem 50 cm tam 10 bodů
9 Roura dlouhá 3-4 m o průměru 50 cm tam 10 bodů
10 Vyslání psa na cíl na 30 m s přivoláním tam/zpět 10 bodů
  Poslušnost celkem 100 bodů

Rušivý hluk představovaný střelbou z pistole ráže 6-9 mm probíhá při provádění cviku č. 4 při pohybu psa směrem od psovoda.


Pohár Plemen 2019
Pohár Plemen 2019

ON-line přenos ze závodu tříčlenných družstev záchranných psů pro rok 2019

6.6.2020

Aktuálně ze závodu

Dobojováno

Čekáme na zveřejnění výsledků
20.6.2020 13:44

Německý ohař krátkosrstý- plocha

Regina Samlíková
Regina Samlíková - Německý ohař krátkosrstý 98b
20.6.2020 13:31

... přejít na aktuality